top of page
HAKKIMIZDA
KUZEY KIBRIS’TA DALIŞ

Dünyanın cennet tarafından dokunulmuş bir köşesi

Kuzey Kibris’taki tek Padi 5 yıldız egitmen yetiştirme merkezine sahip olan  Britanyali bir daliş ailesiyiz.

Merkezin sahibi Cengiz Topel Bergün’ün KKTC’nin ilk ve tek Padi Kurs direktörü olmasindan gurur duyuyoruz.

 

1993’te başlayan deneyimleriyle İngiltere’nin en saygin ve yoğun daliş merkezlerinden biri olup İngilterenin güney sahilinde bulunan Newhaven Scuba Center’de de kurslar vermiştir.

Kurs Direktörlüğü PADI sisteminde daliş egitimindekilerin 1%den daha azinin ulaşabildigi zirve noktasidir. Kurs Direktörü olma umudunda olanlar yilda 2 kez yapilan Kurs direktörlügü egitimine katilmak için başvurularıni yapar ve yaklaşik 200 başvuru arasindan seçilen sadece 70 kişi iki hafta süren (KDEK) Kurs Direktörlügü Egitim Kursu’na katilirlar. Kurs Direktörlügü seviyesi genel egitimle kiyaslandiginda daliş konusunda yüksek ögretim sonrası Master yapmak gibidir. Daliş endüstrisinde daha prestijli bir sertifika seviyesi mevcut degildir.

Kisacasi North Cyprus British Scuba merkezine geldiginizde deneyimli bir dalgiç da olsaniz öğrenmeye hevesli yeni bir öğrenci de olsaniz en iyisini seçmiş olmanin bilinciyle içiniz rahat olacaktir.

Politik olarak izole halde olan Kuzey Kıbrıs özeldir. Akdeniz’in derinliği en az ve sularının en ılık olduğu doğu kısmında bulunan ada yaklaşık 800 kilometrelik bir sahil şeridi sunar. Kışın en fazla 16 dereceye kadar düşen, yaz ortasında ise 32 dereceye kadar çıkan su sıcaklığı ve uzun sıcak yazlarıyla oldukça uzun bir dalış sezonu sağlamaktadır. Karadeniz ve Kızıl Deniz’den gelen akıntılarla oldukça zengin bir su altı yaşamı çeşitliliğine sahip olan bölge hem dalgıçlara, hem de dalmasa bile su altı yaşamına meraklı olan kişilere geniş bir çeşitlilik sunar.

 

Tertemiz sularında görüş mesafesi sıklıkla 30 metreyi aşar. Girnenin birkaç kilometre doğusunda olan, gelgit olayının hiç görülmediği ve deniz tabanının çok düşük bir eğimle kısa mesafede derinleşmediği  kumluk sahiller, özellikle de Alagadi (Kaplumbağa sahili), dalmayı öğrenmek ya da sahip olunan becerilerin tazelenmesi için mükemmel bir mekan sağlarken yine aynı bölge kıyıya çok da uzak olmayan farklı dalış noktalarında daha deneyimli dalgıçlara çeşitli zorluk derecelerinde ilgilerini çekebilecek daha heyecanlı dalışlar yaşatabilecek çeşitliliğe sahiptir. Hiçbiri kalabalık olmayan derin (18 metreden derin) ve sığ su batıklarını keşfetmek, hatta bu düşük derinliklerde büyük Orfolar, Sarpa, Çipura, Vatoz, İskorpit, Sarı kuyruk ve Lapina gibi balıkları gözlemlemek mümkündür. Müren ve ahtapotların üreme bölgesi olduğunan sıklıkla görülürler ve eğer gerçekten şanslıysanız yunus ya da deniz kaplumbağalarını görebilirsiniz. Deniz dibinin tipik olarak pasedonya yataklarıyla kaplı oluşu bir çok deniz canlısına üreyecek ve gelişecek cennet gibi bir mekan sağlarken kaplumbağalara da besin kaynağı olmaktadır.

 

Çevresel olarak tehdit altında olan deniz kaplumbağalarından hem caretta caretta (loggerhead) hem de yeşil kaplumbağa (helonia mydas) hala daha Kuzey Kıbrısın yolunu bulup yazın ilk aylarında yumurtlamak üzere sahillerimize gelmektedirler. Kaplumbağaların hala daha sahillerimize geliyor oluşu kıyı çevresinin hem ticari hem de turistik istilaya uğramamış oluşunun iyi bir göstergesidir.

 

9000 yıl geriye gidebilen tarihi ve yönetiminin sıkça el değiştirmiş olması mimari çeşitlilik olarak karada gözlemlenebilirken, Akdenizin diğer medeniyetleriyle yapılan ticaretin kanıtları ise gönderilmek üzere yüklendikleri gemilerin batması sonucu kıyıdan uzakta denizen dibine dağılmış amforalar olarak gözlemlenebilmektedir.

 

1967’de yapılan dramatik bir keşif sonucu Girne’nin yaklaşık olarak 1.6 kilometre kuzeyinde, battığında 80 yaşın üzerinde olan  2300 yıllık ticari bir gemi batığı çıkartıldı. Dünyada çıkartılmış en eski ticari gemi batığı olan bu tarihi hazine Girne Kalesinde sergilenmektedir.  

 

Su altı dünyasına ait daha fazla heyecan ve macera icin Kuzey Kıbrısın en büyük plajlarından biri olan Alagadi’ye (Turtle Beach) ya da Çatalköy Esentepe yolunda Tempo süpermarket’in hemen yanında olan Dalış Merkezimize uğrayabilir North Cyprus British Scuba Center’de Cengiz’le çayınızı yudumlarken sohbet edebilirsiniz. Web sitemizi www.northcyprusscuba.com adresinden ziyaret edebilir info@northcyprusscuba.com adresinden bize yazabilir ya da +905338683156’ten Cengiz’e ulaşabilirsiniz. 

bottom of page